Bilişim suçları, Genel, haber, hack haber, Hackhaber

Türk Sitelerine DDOS/Botnet Saldırısı Yapan xMite Hakkında Soruşturma Başlatıldı!

5237 sayılı TCK’nun 244/1. maddesi uyarınca “Bir bilişim sisteminin işleyişini engelleyen veya bozan kişi, bir yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.” O halde, DDoS saldırıları “bir bilişim sisteminin işleyişinin engellenmesi” fiiline karşılık geldiğinden, TCK m. 244’te öngörülen suça vücut vermektedir.

Özellikle son zamanlarda oldukça yaygın olan bu saldırının ne denli bir hukuki risk barındırdığından ne yazık ki küçük kardeşlerimiz haberdar değil. Yarın öbür gün anneleri babaları telefonla aranıp ifade için karakola çağırılınca konunun ciddiyetini ancak kavrayabiliyorlar.

Özellikle de bu saldırıyı yaparken gizlenmemiş iseniz, ip ve mac adresleriniz kabak gibi ortadaysa geçmiş olsun demek yerinde olur sanırım. Son günlerde xMite ve xmit gibi isimlerle bilinen bir şahısın Türk sitelerini hedefe aldığını ve bu sitelerin içerisinde imt’nin de bulunduğunu fark ettik.

Antalya’da ikamet eden, gerçek ismi’le Kaan Hanbey olarak bilinen bu şahıs hakkında diğer saldırdığı sitelerin yöneticileriyle irtibat halinde olduğunu bildiren imt ekibi, saldırgan hakkında bir şikayet dilekçesi hazırladı. Dilekçe içerisinde saldırganın ip,mac,mail,isim,soyad,adres vs her türlü bilgi verildi.

Özellikle TR sitelerini hedef aldığını düşündüğümüz bu arkadaşın daha önce kimsesiz çocuklara yardım vakfi gibi bağış sitelerine de ddos attığını şikayet dilekçemizde belirttik. Soruşturma yürürlüğe girdikten sonra gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz. Unutmayın, ortam sanal olsa bile işlenen suç gerçektir.

Antalya cumhuriyet başsavcılığından gelecek karar üzerine yeni bilgilendirme içeriğini hacknews üzerinden takip edebilirsiniz.

Entrümpelung firma Hack forum