hack haber

Bilim İnsanları Samanyolu Galaksisinin İçerisinde Süper Dünya Keşfetti!

ABD’li bilim insanları dünyamızdan 10 milyar daha yaşlı bir ‘Süper Dünya’ keşfetti. Geçmişte de yaşam izlerinin olabileceğine dair bilim insanlarının çeşitli fikirleri vardı. Bilim insanları dünyamızdan 10 milyar yıl önce oluşan bu gezegenin eski bir yıldız sistemi içerisinde kayalık bir gezegen olduğunu belirtmişlerdir.

Samanyolu galaksisinden sadece birkaç milyar yıl uzaklıkta yer alan bu gezegende henüz yaşamı destekleyecek herhangi bir faktöre rastlanılmadığı da yapılan açıklamalar arasında. Fakat uzun ömürlü olan bu tür gezegenlerin geçmişte yaşam barındırma açısından olasılığın yüksek olduğunu da unutmamamız gerek. Öte yandan dünyadan %50 daha büyük olan bu gezegenin kütlesi bizim gezegenimizin 3 katıdır. Gezegenin kendi yıldızı etrafındaki bir turu ise dünya standartlarına göre daha az sürmektedir.

Süper Dünya’nın yüzey sıcaklığı ele alındığında ise 1700 derecenin üzerinde olduğu tahmin edilmektedir. Bu keşiflerin gerçekleşebilmesi için NASA, TESS görevi aracılığıyla yeni keşiflerin önünü açmaktadır. Sistemimiz dışında yer alan gezegenleri inceleyebilmek için bu görevden yararlanan NASA, yeni keşiflerin yakın olduğunun da sinyallerini vermektedir.

Weiss, bilim dünyasını hareketlendiren gezegenin, yörüngesinde dönüşünü tamamladığı yıldıza bakan tarafında magma okyanusu barındırdığını dile getirmiştir. Ayrıca aynı yıldızın yörüngesinde iki küçük gezegeninde de olma ihtimalinin yüksek olduğunu cümlelerine eklemiştir.

‘TOI-561 b’’ adı verilen bu gezegen dünyadan oldukça büyüktür. Bilim dünyasını şaşkına uğratan bu gezeni kim merak etmez ki?

Leave a Reply

Entrümpelung firma Hack forum